Geocaching - minden ami geoláda...

GPS-ekkel kapcsolatos témák
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Üdv Mindenkinek!

    Valószínűleg sokan vagyunk akik szeretünk kirándulni, túrázni, de ugye nem mindig tudjuk kitalálni merre induljunk, hol nem jártunk még. Ebben segít nekünk a geocaching. A geoládák (amik valójában éthordós dobozok vagy egyéb jól zárható edények) mindig olyan helyen vannak elrejtve ahova valamiért érdemes ellátogatni. Kilátók, barlangok, tavak, romok és egyéb látványosságok közelében. Csak Magyarországon több ezer ládát találhatunk (jelenleg 2753 van) de a bátrabbak elindulhatnak külföldre is. geocaching.com
    Aki nem érti miről is van szó valójában illetve mi ez az egész, itt bőven talál még információt, ezért most ebbe nem megyek bele. Jöjjön inkább a leírás, hogyan is kell nekivágni és megtalálni a ládákat. Az elején kicsit bonyolultnak tűnhet de nem kell megijedni... :smartass:

    Röviden annyi az egész, hogy a 'Garmin' elnavigál minket a kiszemelt láda közelébe, majd a 'SmartGPX' és a 'GPS adatok' páros pedig szinte méterre pontosan a ládához vezet. A Garmin igazából kihagyható, bármilyen másik program megteszi, annyi a lényeg, hogy találjuk meg a 'parkolót' avagy a kirándulás kezdőpontját (akár cím alapján).

    Először is regisztráljunk a geocaching.hu-n vagy a turistautak.hu-n. Igazából mindegy mert mindkét oldalon ugyanazzal a névvel/jelszóval tudunk belépni. Jelentkezzünk be, és itt letölthetjük a turistautak térképet a Garmin progihoz. Ajánlott az 'IMG' fájlt letölteni "Közvetlenül GPS-be", így nem kell a Mapsource-szal kínlódni. Közvetlen link.
A letöltött 'turistautak-garmin-loader-gmapsupp.img' fájlt nevezzük át úgy, hogy a Garmin felismerje ('gmapsupp.img' 'gmapsup2.img' 'gmapprom.img') és tegyük a memóriakártyánk 'Garmin' könyvtárába, ügyelve arra, hogy az ott lévő (pl. EU vagy Mo.) térképet ne írjuk felül. Ez a térkép elvileg tartalmazza az összes geoládát, valamint számtalan egyéb érdekes helyet. Ráadásul sűrűbben frissítik mint a Mo. térképet.
Garmin-ban térképek közötti váltás: Eszközök>Saját adatok>Térképek>MapSource.
    A továbbiakban szükségünk lesz a SmartGPX programra is. Fontos, hogy az AddOn-t is feltelepítsük, enélkül ugyanis a program néhány funkciója nem lesz elérhető (az exportálás sem)
Ha ez megvan, kezdődhet a túra...

Hogy könnyen megérthető legyen, egy példával mutatom be az egészet:

     Látogassunk el a geocaching.hu-ra, kattintsunk a geoládákra és megkapjuk a láda-listát.
A 'Táv'-ra kattintva a lakhelyünkhöz közeli ládák kerülnek a lista elejére.
A 01.jpg csatolmány már nem érhető el.
Ha kiválsztottuk a ládát, akkor katt a kódjára és íme a láda adatlapja. Én a 400 éves bükköt választottam. GC400B
01.jpg
01.jpg (165.55 KiB) Megtekintve 15402 alkalommal
    Következő lépés a 'Koordináták letöltése GPS-be' - Ne ijedjünk meg, rengeteg opciót találunk de nekünk nincs rá szükségünk. Nekünk csak ez kell:
02.jpg
02.jpg (24.1 KiB) Megtekintve 14198 alkalommal
Letöltés után előfordulhat, hogy 'GC400B.xml' vagy 'GC400B.gpx.xml' néven menti el, ilyenkor egyszerűen nevezzük át 'GC400B.gpx'-re.

    Ezt a fájlt másoljuk át a telefonra. (természetesen mobillal is letölthetjük, nem kell PC a geocaching-hez)


A következő leírás s60v3-ra készült, v5-re és S^3-ra a QtCaching nevű progit ajánlom. Használata egyszerű.

Indítsuk el a SmartGPX-et majd importáljuk a 'gpx' fájlt: (nem árt ha tudjuk hova mentettük) ;)
(importálhatunk egyszerre többet is, tegyük őket egy mappába és válasszuk a GPX könyvtárat:
03.jpg
03.jpg (185.17 KiB) Megtekintve 14198 alkalommal
A ládánk megjelenik a listában, rákattintva elolvashatjuk a teljes ismertetőt:
1.jpg
1.jpg (38.54 KiB) Megtekintve 15402 alkalommal
    Innen már csak egy-két pillanat és mutatja is az utat...
Exportáljuk az iránypontokhoz (opciók>iránypontok>exportálás) majd akár ki is léphetünk a SmartGPX-ből.
Indítsuk el telefonunk menüjéből a 'GPS adatok'-at majd válasszuk a navigációt. Ezután 'Opciók>Cél beállítása>Iránypont' Itt már látható a GC400B.
(A 'GPS adatok' a SmartGPX programból is elindítható: 'Opciók>Alkalmazás indítása>Navigátor')

Miután kiválasztottuk a kívánt iránypontot, Ez a kép fogad:
Bukk.jpg
Bukk.jpg (77.34 KiB) Megtekintve 14198 alkalommal
A Nyíl mutatja merre megyünk, a piros pont a láda helyzetét jelzi, középen pedig a távolság látható. (álló helyzetben nem mutat helyes utat, sétáljunk egyenesen pár másodpercig)
Minél közelebb vagyunk a ládához, annál pirosabb a kör, ha már csak néhány méter van vissza, tájékoztat minket, hogy megérkeztünk.

    Igazából ennyi lenne az egész, végezetül pedig egy-két jótanács: Mindig teljesen feltöltött akkumulátorral induljunk útnak, az se baj ha van nálunk pót-akksi, főleg ha fényképeket is készítünk közben a telefonnal! A kiindulóponton célszerű egy fényképet készíteni GPS-taggal vagy megjegyezni a koordinátákat, mert bizony nem jó az erdőben ragadni... :mrgreen:

Mindenkinek kellemes kirándulást kívánok! :cool2:
Sarkiroka
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010-04-19 hétf. 14:09:59
Készüléktípus: Nokia 5230
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: Sarkiroka »

Damir írta:
Sarkiroka írta:
Telepítettem a telefonomra a SmartGPX-et, de az AddOn-t nem tudom teepíteni, mivel a szignózáskor a válaszlevélben a következő üzenetet kapom: "Your application (SmartGPXAddOn_S60_E_30.SIS) signing has failed. This may be because it has been flagged as a potential virus by our scanning or because the format of your sis file is incorrect or corrupt. Please try re-building your .sis file and re-submitting. If the problem persists, please seek support through the Symbian Signed forums on developer.symbian.org."
Szia!

Szingózd te a gépen, úgy nem lesz ilyen problémád.
És azt hogyan tudom megcsinálni? (Nagyon kezdő vagyok még az ilyen telefonok/programok terén)
tg44
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010-06-10 csüt. 11:56:00
Készüléktípus: Nokia 5800
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: tg44 »

olyan kérdésem lenne, hogy ha letöltök egy adag ládát, majd beimportálom, nem annyi jelenik meg mint amennyi a fileban van... Sőt, van olyan pack-om amiből egyáltalán nem importált semmit, pedig a fenti módszerrel töltöttem le a dolgokat

esetleg elképzelhető, hogy a sérült vagy halott ládákat alapból utálja? vagy egyes leírásokat? vay valakinek vmi ötlet?
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

tg44 írta:olyan kérdésem lenne, hogy ha letöltök egy adag ládát, majd beimportálom, nem annyi jelenik meg mint amennyi a fileban van... Sőt, van olyan pack-om amiből egyáltalán nem importált semmit, pedig a fenti módszerrel töltöttem le a dolgokat

esetleg elképzelhető, hogy a sérült vagy halott ládákat alapból utálja? vagy egyes leírásokat? vay valakinek vmi ötlet?
Hi
Ilyennel még nem találkoztam, külön szoktam letölteni minden ládát. Egyszerre úgyse kell mind...
Próbáld ki esetleg a mappa importálást. Egy mappába pakolod az összes gpx-et, (pl. E:/geocaching), de előbb töröld ki a Smartgpx-ből a már importált ládákat mert többször lesznek meg.
Galthan
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2010-01-09 szomb. 13:30:54
Készüléktípus: Nokia C3-00 iPod Touch 3G 32g
Tartózkodási hely: Dunakeszi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: Galthan »

Sziasztok!

Nagyon köszönöm ezt a topikot!
Már el is határoztam hogy itt Dunakeszin és a környéken megkeresek egy pár ládát!
A garmin csak a turistatérképekhez kell ,ugye?
Mert én Nokia maps-et v sygicet használok!
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Galthan írta:Sziasztok!

Nagyon köszönöm ezt a topikot!
Már el is határoztam hogy itt Dunakeszin és a környéken megkeresek egy pár ládát!
A garmin csak a turistatérképekhez kell ,ugye?
Mert én Nokia maps-et v sygicet használok!
Helló
A Garmin egyáltalán nem kell ha odatalálsz a közelbe. Az erdei utakat, kis ösvényeket úgyse látja egyik progi se... csak a szemed. ;)
Galthan
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2010-01-09 szomb. 13:30:54
Készüléktípus: Nokia C3-00 iPod Touch 3G 32g
Tartózkodási hely: Dunakeszi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: Galthan »

Ma megtaláltam első ládámat :taps1: :taps1: :taps1:

Ezt a ládát kerestem: Alagi Majori templomrom (GCAMTR)
Avatar
MrAngelo
Kiemelt 5. szint
Kiemelt 5. szint
Hozzászólások: 2972
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 10:26:07
Készüléktípus: LG G4 + Sony Xperia Tab Z
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 52 times
Been thanked: 86 times

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: MrAngelo »

Galthan írta:Ma megtaláltam első ládámat :taps1: :taps1: :taps1:

Ezt a ládát kerestem: Alagi Majori templomrom (GCAMTR)
Gratula! :D
Fogadjunk már kinézted a következőt. ;)
Galthan
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2010-01-09 szomb. 13:30:54
Készüléktípus: Nokia C3-00 iPod Touch 3G 32g
Tartózkodási hely: Dunakeszi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: Galthan »

MrAngelo írta:
Galthan írta:Ma megtaláltam első ládámat :taps1: :taps1: :taps1:

Ezt a ládát kerestem: Alagi Majori templomrom (GCAMTR)
Gratula! :D
Fogadjunk már kinézted a következőt. ;)
Igen már kinézetem, holnap el is akartam érte menni, de hugom velem akar jönni és Ő nem ér rá holnap ezért majd megyek holnapután!
De lehet holnap is elmegyek egyhez ami kicsit messzebb van!
Avatar
sihumens
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009-03-06 pén. 23:33:33
Készüléktípus: Lumia 1020 + Lumia520
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Geocaching - minden ami geoláda...

Hozzászólás Szerző: sihumens »

Elkezdtem rágni a geocaching oldal üzemeltetőjének a fülét, hogy lmx formátumban is legyen már elérhető a ládalista. GPX-el szívni nem jó, meg nem is olyan, mint kéne neki. Kérték, hogy szerezzem meg a hivatalos specifikációt, én megtettem, és el is küldtem nekik, de még mindig nem csináltak semmit sem. Ma újra írtam nekik, hátha lesz már valami változás. Szerintem jobb lenne mint a GPX. Remélem hamarosan elérhető lesz náluk....
Válasz küldése

Vissza: “GPS és navigációs szoftverek”